Kaк си избирате акции?

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от SongBird, 4 Ное 2019.

1. SongBird

SongBird Финансов стажант

Регистриран:
    24 Юни 2019
    Постове:
    20
    Лайкове:
    3
    Здравейте,

Mарт месец открих инвестирането и още събирам инструментариум. По този повод искам да ви попитам нещо. Как попадате на нови акции? Пробвал съм сток скрийнъри, с известен успех, но засега най-успешните ми попадения идват от YouTube. Някой казва нещо, проверявам го, купувам.

Засега ми върши работа - имам процент и половина печалба и floating P/L-a ми е 15% - но няма да ми е излишен и допълнителен канал по който да се запознавам с добри сделки.

Та, споделете процеса си. Kак си намирате качествени акции?

Поздрави!

2. Gigibin

Gigibin Сметководител

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    31
    Лайкове:
    37
    Здравей,

слагам предварително, предупреждение, че като цяло съм доста бос и прохождащ в пазара на акции, но преди да се захванеш със "stock - picking"
    Горещо ти препоръчвам да хвърлиш едно око на книгата на Daniel Kahneman Thinking, Fast and Slow. - Макар и да не е книга фокусирана изцяло на финансите разглежда доста обширно начина по който хората мислят и взимат решения и различните отклонения (bias-и) случващи се в главата на човек - цялата книга е изпълнена с примери и човека описва експерименти свързани и включително с търговията на stock markets.
    Така че малко или много засяга и темата за която питаш - в проведеният опит за срок (ако не ме лъже паметта) от 8 години (historical data) с Top Fund Managers, не се открива почти никаква корелация между постигнатите им резултати и уменията им. Stock market-а е твърде комплексен, за да има involvement of skill.
    Останалото ако ти е станало интересно можеш да го намериш в книгата, надявам се съм бил поне малко от малко полезен.

П.П въпреки това, дори и аз самият в момента правя stock picking - психологическият ефект, защо това се случва оставям да бъде открит в книгата.
    П.П.П. - под "Едно око" - визирам задълбочено прочитане :)

Поздрави!

3. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    11
    Лайкове:
    0
    С уточнението, че съм голям новак в областта, нека споделя от къде аз като новак събирам идеи. Има много инвестиционни портали, аз лично използвам в момента: https://seekingalpha.com В него намирам огромен брой съвети и ревюта, във всяка възможна посока. За всяка акция която съм разглеждал намирам както анализи, които ме съветват да я купувам, така и анализи съветващи бързо да се отърваваме от нея, ако я имаме. :) Така че целта на четенето на анализи не е да търся съвети какво да купувам и какво не, а да видя конкретни идеи за акции, които да прегледам ръчно в последствие. Освен това съм ровил в гугъл за скрининги по отношение на "divident yeld", както и "PE ratio", от където също съм намирал идеи.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice