Klear vs Iuvo

Дискусия в 'P2P Lending' започната от stvalkov, 4 Юли 2018.

1. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Има ли яснота относно данъците от Иуво? Или да изчакам 1.1.2020 за да имам цяла година да разучавам?

2. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Ако някой подскаже, как да си видя подадената декларация от миналата година от сайта на НАП, ще кажа, моя счетоводител как ги е попълнил. Нещо на първо четене не се ориентирах в сайта им.

Edit: Приложение 6, Част I, позиция 2, като при мен не е писан код. Може би е по-правилно да е записан 603.

Last edited: 1 Дек 2019
    JOJOBG likes this.
  3. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Ам Юво ескертите някой има ли си идея къде се забелязват "тънките лайсни" на МФГ в тази платформа. До тук за 3 дена съм намерил следното:
    1. При бай бек има разлика от -0.01 в ущърб на инвеститора. 06.12: След дълъг и обстоен разговор със съпорта установихме силните и слаби страни на интерфейса, няма драма макар че на дневния баланс се вижда разликата, закръглят си го правилно на по дълъг период.
    2. Едни мини транзакции които не могат да се реализират в пълна степен на вторичния пазар при покупко продажби на дялове под 1 лв. 06.12: Замислих ги и с техния "краен случай" на кредити духове на вторичния пазар щели си го обсъждат с по-горните нива на съпорт/девелъпмънт. :)
    Ще си поиграя и поровичкам целия декември преди да почна месечните ъпдейти тук.
    П.П. не знам защо не мога да тагна Стойчо Недев тука ...
    Edit: Малко нова информация след дълга съпорт сесия на 06.12

Last edited: 6 Дек 2019
  4. go-shu

go-shu Финансов стажант

Регистриран:
    4 Фев 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Привет, относно данъците върху доходи от П2П (Иуво, Минтос и др.) аз ги пиша в Приложение 6, Част I, позиция 2 - "Облагаем доход по чл. 35 от ЗДДФЛ от източници в чужбина" и прилагам или пдф-и от платформата (ако предлага такива функционалност) с доходността за годината. Но нямам 100% сигурност, че е така разбира се :)

JOJOBG likes this.
  5. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Статус Яну.2020 - Продължителност на инвестиция 1 месец.
    Инвестиция: +12000лв.
    Диверсификация: +1202
    Прогнозна Доходност:+9,38% , достигнатата реална 53% от прогнозната. Тази стратегия ще се доказва дали е жизнеспособна в следващите до 2 месеца, но хубавото е че при спиране на реинвестирането сумата която се освобождава на месец е около 30%. Основни разлики с Клиър - лимитите на автоинвеста са ниво портфолио, което води до нежелано допълнително инвестиране и усложнява малко настройките на автоинвестите ( в моя случай повече от 1 ;) ). Недобре разписан FAQ който доведе до грешна приоритизация на изпълнението за почти 2 седмици и съответно картинката не е това което се имаше в предвид като реактивирах профила си преди месец. И понеже гледам че е редовна препоръка да се спира и пуска портфолио като спре да инвестира съм длъжен да го споделя. Ако имате повече от едно портфолио, спирането и пускането трябва да се случва като се взима предвид първоначалната приоритизация. Та допълвам към на Иуво ФАКА: "Автоматичните портофолиа се активират и работят според дата на създаване и корекция. С приоритет е най-ново създаденото (последно коригираното) портфолио. То ще изпълни зададените критериии и след това ще се стартира следващото." + и кога е активирано. При правилно подреден списък по дата на създаване и корекция ;) и грешна последвателност на активация и/или спиране и пускане в някакъв етап на автоинвест променя приоритизацията.
    Iuvo_Jan_First.PNG
    Iuvo_Jan_Second.PNG
    @Stoycho Nedev - До колко е успешна твоята стратегия от 2 портфолиа само на закъснели кредити, аз като гледам как им работи системата в този един месец това май не е оптимална стратегия...

6. valdo

valdo Финансов стажант

Регистриран:
    8 Сеп 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    13
    Здравей, JOJOBG и за много години! Това което от Iuvo са написали като Нетна годишна възвръщаемост, а ти му казваш Прогнозна доходност е всъщност средно аритметичен процент от лихвите на всички кредити в които си инвестирал и ще се убедиш, че няма общо с каквато и да е доходност. Имам инвестиция с продължителност 13 месеца и за този период никога не ми се е налагало да спирам и пускам автоматичното портфолио поради проблем с инвестирането. Реалната ми доходност е около 8.5 %, ако броим и бонуса е 12 % за предходната година.

Прикачени файлове:

Black falckon and JOJOBG like this.
  7. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Валдо, сигурно си прав, но това е може би най-политически коректния термин който измислих за това което показват Иуво в интерфейса ;) За опитните е ясно че няма нищо общо с реалността, за неопитните това ще е едно от малкото отправни критерия за сравнение между платформите. Или поне спрямо представянето им в моя портфейл, а и надявам се след престрашаването на повече колеги от форума ( за споделяне на скрииншоти с цифрички ) в техните портфейли. Да видим дали ще имам същия положителен ефект върху Иуво както и върху Клиър, системата на последните претърпя подобрения в последните 2 години след интензивна употреба и вдигане на бъгове от моя страна ;) Ама МФГ са си МФГ, закачиха ми акаунт мениджър преди седмица да видим ще има ли полза от него ;)

8. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Валка, лихви и капиталови на едно ли ги пишеш или има сплит?

9. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    На едно.

П.С: Обещаха ми до десетина дена да има валутен конвертор. Нещо не им допадна, че тегля голяма част от портфолиото и ми се обадиха да ме обгрижат. Предложих и да отпадне таксата за продажба на вторичния, колкото да се намираме на приказка. :)

JOJOBG likes this.
  10. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Статус Фев.2020 - Продължителност на инвестиция 2 месец.
    Инвестиция: +0лв.
    Диверсификация: +157
    Прогнозна Доходност:+0.34%, разлика +3.62% , достигнатата реална 69.65% от прогнозната.
    Iuvo_Feb_First.PNG Iuvo_Feb_Second.PNG

11. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Абе седя и чета, чета и се мая, та реших да пословоблудствам. Много инвеститорЕ се изтеглят от Юво Евро понеже *. Абе имам чувството, че са малцина тези които си правят труда да разучат, да видят, да си направят сметката. Та вместо да изсипвам наготово(знаете тези дето ме четете и познавате, че не обичам така) да задам няколко водещи въпроса. Те са валидни и за ЛВ и за Евра в Юво щото той бизнес модела си е бизнес модел нема абсолютно никва разлика от финикийските знаци... та оплеснах се :
    1. Юво от какво прави пари?
    2. Защо оригинаторите в Юво не изплащат закъснели и натрупани лихви при бай-бек?
    3. Какъв модел на отчитане/таймер за закъснения се ползва от оригинаторите / Юво?
    4. Какъв би могъл да бъде подходящия оптимален модел на инвестиране в тази платформа при правилно отговорени въпроси 1-3?
    5. Ако правилно сте отговорили от 1 до 4 след като съм ви замислил да си задам релевантния въпрос: Абе защо изначално си инвестирал/а в Юво? Що бягаш точно в Минтос*(Кутзел,Енвестио,Монетера,Робокеш,Бондора,Суапър,Вая,Групир,Кешленд,* което е новия хайп за теб)? А разбра ли бизнес модела на едното и на другото и разликите че избра еди кои си поради Х причини, ама си тръгна от еди кой си поради У причини. И разни други вариации на тема.... и после всичко се повтаря ли повтаря ...
    Изинявам се ако някой нещо ... ама вие сериозно ли ... ;)
    П.П. "...свободата Санчо..."

12. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Статус Мар.2020 - Продължителност на инвестиция 3 месеца.
    Диверсификация: +97
    Прогнозна Доходност:+0.21%, разлика +2,16% , достигнатата реална 65.05% от прогнозната.
    Iuvo_Mar_First.PNG Iuvo_Mar_Second.PNG

dubivo likes this.
  13. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Статус Апр.2020 - Продължителност на инвестиция 4 месеца.
    Диверсификация: +55
    Прогнозна Доходност:+0.58%, разлика +5.84% , достигнатата реална 56.99% от прогнозната. Не съм доволен, разликата/гапа между интерфейса и реалната е вече 4%+. Май ще сменяме стратегия...
    Iuvo_Apr_First.PNG Iuvo_Apr_Second.PNG

Last edited: 2 Май 2020
  14. jorocontrola

jorocontrola Финансов стажант

Регистриран:
    8 Окт 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    2
    Според мен с каквато и стратегия да си, няма как да направих повече от 7-8% реално (особено при кредити в лв). А какво пише като доходност е само пожелание ...
    По техни думи:
    Class A: 0 – 2% default probability
    Class B: 2 – 10% default probability
    Class C: 10 – 18% default probability
    Class D: 18 – 25% default probability
    Class E: 25 – 35% default probability
    Class HR: above 35% default probability
    Така че лесно може да сметнеш спрямо класа на кредита какво може да получи накрая. Аз поне големи отстъпки не виждам на вторичния пазар, така че и от тям няма да капне много. Успех!

15. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Такааа.... Имам мейл кореспонденция с Акаунт мениджъра си в Юво твърдящ, че NAR/НГВ показан на сайта "че това е прогнозна доходност, а не актуална." докато черно на бяло си пише:
    Iuvo_NAR.png
    Сега въпроса е КЗП или просто да си зануля акаунта? Мнения?

16. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Аз няколко пъти съм сезирал КЗП по различни казуси и нямаше ефект. За зануляване... Изцяло по твоя преценка. Много хора се оплакват от доходност, аз се движа около 10-11 реални със слаба активност на вторичния. Аз бих ти задал няколко въпроса, които реално не касаят НГВ казуса, но биха ти дали обща картина.

1) Доходността устройва ли те?
    2) Какво би правил парите, ако решиш да ги изтеглиш?
    3) Много ли са нещата, които не ти допадат?
    4) Готов ли си да чакаш, за да излезеш от инвестиция или да понесеш загуби на вторичния?

И отделно лично мнение за P2P пазара в момента - очаквам все повече и повече проблеми с оригинатори и разсрочване на задължения. Вторичният пазар дава големи възможности, но докато парите не са в джоба, тези възможности си остават просто цифрички. Аз по стечение на обстоятелствата излязох от инвестиция в повечето P2P преди три месеца и мисля, че без да съм се стремял, имах добър тайминг.

17. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    1.Да
    2.Нищо на този етап, рано е чакам ;)
    3.Не, въпроса е принципен и че ме лъжат в официална кореспонденция на ниво Акаунт мениджър.
    4.Да, нали за това имам специална схема за инвестиране, моето чакане е кратко ;)
    За възможностите на вторичните пазари не е тази темата къде ще го обсъждаме, гарантирам засиления ти интерес след точно 2 седмици ;) на друго място.
    Браво за тайминга ако си се притеснил, че би ги изгубил ако не беше ги издърпал.
    Кофти тайминг, изпускаш, ще разбереш виж по-горе ;)

18. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Заинтригува ме, отброявам дните Да ги изгубя не съм се притеснявал, по-скоро очаквах забавяне в изплащанията. Като цяло планирам поетапно връщане, в зависимост от доходите ми, независимо от срока на кризата.

Отсносно 3) - ей това е най-неприятното.

19. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    "
    Бъди активен инвеститор и се радвай на допълнителни привилегии от iuvo

Като инвеститор в iuvo печелиш средно 9,2% от средствата си. Как ти звучи да получиш повече от добра доходност?

Запази или увеличи баланса си до 09.05.2020 и можеш да се възползваш от нашето предложение:
    Един ден предварително, в рамките на един месец, ще ти изпращаме информация за предстоящо качване на кредити. Така ще можеш да инвестираш в тези, които отговарят на критериите ти, преди всички останали."
    Превеждам, задава се ликвидна криза при нас, за това даваме същите права на всички като премиум акаунтите с баланс 25к+
    Моля да не се чете като препоръка или реклама на Юво!

Вальо likes this.
  20. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Става все по интересно на пазара. Дано не стане по-напечено :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice