P2P по света и у нас

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Stoycho Nedev, 22 Авг 2018.

1. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Здравейте,

Реших да направя нова P2P тема, тъй като мисля, че темите до момента ясно отразяват една особеност на инвеститорите по цял свят - да се фокусират основно (ако не и само) върху собствения си пазар. Това ограничава възможностите за реализиране на по-добра доходност, дава по-малки възможности за диверсификация и увеличава поетия риск. А съвсем не е нужно да е така.

Макар, че харесвам и ползвам и двете P2P платформи в България - Klear и Iuvo, по широкия свят има доста интересни предложния, които не са за изпускане и нямат аналог в България. В същото време те са достъпни и за български инвеститори.

Искам да споделя едно много интересно предложение, което е съвсем ново (на малко повече от 2 месеца), но е изключително подходящо за инвеститори без опит, които търсят алтернатива на депозит с висока лихва, но не са склонни да отделят време да изучават тънкостите на P2P кредитирането и да създават и актуализират стратегии.

Описал съм го подробно в чисто новия си блог за P2P инвестиции - https://www.vivainvest.eu/. В него скоро ще има подробни ревюта и на други платформи, като поне на първо време ще се фокусирам само в тези, които реално използвам и съм убеден в какчествата им.

Ето и първата статия за Bondora Go&Grow - https://www.vivainvest.eu/index.php/2018/08/22/alternativa-na-deposit-s-visoka-lihva/

Надявам се, че ще представлява интерес за вас и ще очаквам мнения и коментари

P.S. Надявам се също и това да не е недопустима реклама по правилата на форума, но ако е така - просто администратора да затрие темата

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    @Stoycho Nedev радвам се, че ще покажеш и други опции, но също така ще се радвам, ако пуснеш отделни откъси или highlights от ревютата си в темата, за да може да стане дискусия :)

Stoycho Nedev likes this.
  3. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    С удоволствие. Ето основните параметри:

От юни 2018, една от най-големите фирми в Европа за споделено кредитиране предлага нов продукт Bondora Go&Grow – изключително подходящ за вложители, които търсят добра доходност при нисък риск и не желаят да отделят време, за да изучат тънкостите на този вид инвестиции и активно да ги управляват. Да разгледаме детайлите…

Bondora Go&Grow предлага лесно вложение с много атрактивни условия:
    • Доходност от 6.75% годишно е доста висока лихва;
    • Незабавен достъп до вложените средства – вложението е безсрочно с незабавен достъп до вложените средства;
    • Не изисква време за обучение и управлението на парите;
    • Вложението e в евро и няма валутен риск от промени на курса;
    • Доказана и надеждна платформа, лицензирана от европейски регулатори;
    • Няма никакви такси, освен 1 евро такса при теглене без значение от сумата;
    • Дължите данък само, след като изтеглите парите си. Не бързайте! Убеден съм, че когато става въпрос за пари, всеки сам трябва много добре да прецени всички рискове и доколко дадените обещания са реалистични и изпълними. Затова ще разгледаме в детайли всяко едно условие на Bondora Go&Grow и свързаните с вложението рискове.
    Препоръката ми е да вложите парите си, само след като се запознаете с детайлите и решите, че това наистина е добро предложение за вас. Личните ми впечатления и анализ на изпълнимостта на обещанията и рисковете има в ревюто.
    Ако има конкретни въпроси с удоволствие ще отговоря (стига да мога ;))

cvetanovv likes this.
  4. martin.nikolov

martin.nikolov Финансов стажант

Регистриран:
    29 Яну 2018
    Постове:
    10
    Лайкове:
    3
    Здравейте и благодаря за статията!

Въпрос за уточнение на лихвата от 6.75%. Доколкото разбирам от теста и от статията в момента тази лихва не е фиксирана на 6.75% и инвеститорите имат възможност да получават по-висока лихва?
    Но очакванията са в бъдеще тази лихва да намалее и да се фиксира до 6.75%?

Благодаря!

5. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Хубаво е, че има хора, които четат внимателно (bow) Като прочетах цитата се зачудих от къде е :( Написал съм пълна глупост, която е останала от едно ревю на Klear, което скоро ще пусна. Извинявам се много за това.

Лихвата при Bondora Go&Grow е ограничена на 6,75%, така че на това може да се разчита. Няма промени. Всичко над тази сума се натрупва във фонд, който да компенсира ако има моменти, в които реалната доходност от кредитите, в които е инвестирано е под 6,75%.

Промених целия параграф, който беше грешен с този:
    "Добавената от Bondora доходност е 11.98 евро за 60 дни, което е лихва от 1,09%. Това е отличен резултат. Лихвата за 2 месеца надхвърля годишната доходност на банковите депозитите в момента. На годишна база е 6 пъти по-висока! Изчислена като проста лихва доходността от 1,09% прави 6,54% годишно. С капитализиране (натрупване на лихва върху доходността) дава точно очакваната годишна лихва от 6,75%."

Надявам се, че сега всичко е ясно и най-вече вярно :) Благодаря за въпроса :goodpost:

martin.nikolov likes this.
  6. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    От днес Bondora има на 40,000 инвеститора. Повече информация има на vivainvest.eu.
    Описал съм и трита й продукта с основните им характеристики, предимства и недостатъци, доходност, риск и за какъв тип инвеститори са подходящи в раздела "P2P платформи" на сайта.
    Тези дни ще включа и още няколко платформи.

7. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Днес, инвестициите в Mintos - най-голямата P2P платформа в Европа преминаха границата от 1,000,000,000 (1 милиард!) евро.
    Това е число, с което трудно се спори. Обичам числата, защото са точни и конкрени. Още доста числа за Mintos може да видите на vivainvest.eu.
    Там ще намерите и връзка за регистрация, с която може да получите бонус 1% допълнителна доходност, върху инвестираната сума в Mintos през за първите 90 дни, ако се регистрирате от тук (1% cashback бонус за 3 месеца).

Основните характеристики на Mintos, неговите предимства и недостатъци, може да видите в раздел “P2P платформи“. Скоро планирам да направя подробно ревю и да споделя личните си впечатления от платформата.

8. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Направих едно ревю на Mintos, в което можете да научите личното ми мнение за платформата за инвестиране в Peer to Peer кредити.
    Освен, че може да получите реална 12% годишна доходност от Mintos - най-голямата в Европа платформа за инвестиране в #P2P кредити, имате допълнителен 1% бонус за 90 дни, при регистрация на vivainvest.eu.
    Надявам се да ви хареса!

Ще се радвам да чуя и други мнения за Mintos, както и да отговоря на въпроси, ако има.

9. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    @Stoycho Nedev защо при теб показваш 12%, а при автоинвестирането е с 4-5% по-ниско?
    А тези 12% от какъв рисков фактор кредити са?

10. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    11.8% е реалната средна доходност на всички инвеститори (над 77000) на платформата. Тя е средна - някои може да имат 5%, други 18%.
    Моята лична е само за оригинатори от А+ до В-, включително, само текущи без просрочия и падеж до 3 месеца.
    Трите готови стратегии за автоинвестиране са за абсолютно начинаещи и инвестират във всички кредити на всички оригинатора. Съответно са с лоша доходност и висок риск.
    Мисля, че го бях описал, но явно не е достатъчно ясно ;)

11. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    Може от бързината да не съм го видял иначе много добро ревю си направил браво :)

Според теб в кои 5 p2p по света и у нас би инвестирал парите си - 5 защото мисля, че е достатъчна добра диферсификация, над 5 вече разходите свързани с време а и транзакции стават по-големи, разбира се ако не си говорим за 6 цифрени суми :D

12. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    При мен са малко повече от 5, но любимите ми в момента са:
    1. Mintos
    2. Bondora - Go&Grow и Portfolio Pro
    3. Iuvo
    4. Klear
    5. Twino

Скоро сигурно няма да са точно тези и в този ред, но за момента са тези.

13. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    @Stoycho Nedev Може ли да споделиш какво е процентното разпределение на п2п портфейла ти по платформи? В момента използвам само Клиър, но обмислям да започна да използвам и други платформи, както и да увелича цялостната си експозиция към п2п кредитирането, затова се чудя как да разпределя средствата си по платформи.

14. Todorov

Todorov Финансов стажант

Регистриран:
    12 Сеп 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Здравейте!Прочетох тази и други подобни теми.Разбира се прегледах и изброените платформи.Прави ми впечатление сравнително малката сума /според статистиките на платформите/ средно инвестирана .Та въпросът ми е към по-запознатите:В случай,че човек иска да вложи по-значителна сума/100-300-500хил евро примерно/,вариант ли са тези платформи и как биха проиграли стратегиите обсъждани не само в тази тема.Или този тип инвестиция,не е подходяща за по-сериозни суми?
    Ще се радвам да чуя разсъждения и практики от опитните/и не само/ във форума!

Aleksandar Dyakov likes this.
  15. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Здравей и добре дошъл при нас.

Има буквално целия спектър P2P lending платформи - малки(до няколко милиона), средни (десетки милиона) и вече големи от 100 милиона нагоре - има такива които имат фокус към прайм и събпрайм кредити. Като цяло има много опции, но ако си говорим за инвестиция от стотици хиляди евро, то най-доброто решение е диверсификация на платформи и на кредитни продукти и рискове - няма проблем да разпределиш примерно по 30-50к евро на дадена платформа ... а може и по-малка сума. Аз лично бих избрал максимум 8 платформи, като това да са доказани имена с не малко годишна история ... като бих бил по-консервативен в избора си на кредитопоучатели с оглед бъдещ финансов срив, т.е. ще заложа за начало на prime кредити.

Stoycho Nedev and Santa like this.
  16. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    Пазарът на п2п кредитирането в световен мащаб е голям и продължава да расте, така че инвестирането на 6-цифрена сума не е по-различно от инвестирането на 4-цифрена сума от гледна точка на ликвидност, доходност и риск. Насоките, дадени от Александър, са добри. Относно стратегиите, моето предпочитание е просто да използвам функцията за автоматично инвестиране, вместо да се опитвам да постигна по-висока доходност чрез ръчни покупко-продажби на кредити, което би могло да увеличи риска.

17. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Аз ползвам 11 платформи в момента. Смятам да ги разширя с още 5-6.
    В момента почти 25% са Mintos, около 20% в Bondora. Другите са под 10%, като в Klear имам символична сума (под 3000), тъй като инвестирам съвсем от скоро в нея, а и самата платформа е много малка, както като сума на крдитите, така и като брой имвеститори.

Santa and Aleksandar Dyakov like this.
  18. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Няма проблем да се вложи голяма сума в някои от големите платформи. В Mintos например се инвестират 100 милиона нови инвестиции месечно. Няма нищо лошо да се вложат 100-500к, но от гледна точка на разпределение на риска и ликвидносстта ще са нужни поне 7-8 платформи (не по равно разпределени).

Важно е също дали искате да се инвестира само в евро или може и в британски паунди. Някои от най-големите платформи работят само с паунди, също такс доходността при тях е 4-7%.

Не знам също, каква част от портфейла ви прдставляват тези 100-300-500 хиляди евро, но не бих препоръчал да инвестирате по-голяма част от 20-25% в един актив (в случая P2P кредитите ги разглеждам като един актив.

Добра възможност е и инвестицията в имоти, особено bridge loans и bonds, там нещата са доста сериозни като суми, има места с 10к минимум, но отново говорим за паунди. Още по-големи възможности има в USA, но те не са достъпни за инвеститори от Европа.

Valakas, Santa and Aleksandar Dyakov like this.
  19. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    @Stoycho Nedev може ли да препоръчаш добра P2P, но за инвестиране в строителство на сгради и/или инвестиране в наеми?

20. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Мога. И скоро се каня да го направя. Има доста добри условия и доходност. Казва се Grupeer.com - ето ти invite линк, ако искаш да се регистрираш.
    Доходността е много добра - 14-15%. Имам там едни 1000 евро от малко повече от 4 месеца. Пробвам само, защото ми изглежда рискова. За момента всичко е чудесно. но аз не инвестирам само в сгради (в раздел Development projects), защото се появяват по рядко, а и в бизнес кредити.
    Хубавото е, че всички са с обратно изкупуване - някои даже със срок 30 дни. Доста интересна платформа е. До момента няма кредит, който да е фалирал. Имам 66 кредита в портфейла.
    Мога да препоръчам и други, но инвестициите там са в паунди - т.е. има валутен риск.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice