P2P по света и у нас

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Stoycho Nedev, 22 Авг 2018.

1. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Mintos пуснаха възможност за филтриране на оригинаторите по рейтинг. Подробности и основната информация за личната ми инвестиционна стратегия там на
    https://www.vivainvest.eu

JOJOBG likes this.
  2. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Здравейте! Онези от вас, които се интересуват от инвестиране в P2P кредити, могат да споделят идеи за подобрение на българската платформа iuvo, за да им ги предам на срещата в края на седмицата. Ето първите 10.

https://www.vivainvest.eu/10-predlozhenija-za-podobrjavane-na-iuvo/

3. Valakas

Valakas Финансов стажант

Регистриран:
    1 Авг 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    0
    Здравейте, за мен би било важно да има повече информация за кредитополучателите, доколкото е възможно това. Отделно ще се радвам ако има търсене по кредитополучатели, защото има разлика между кредит А, даден на някоя баба на 70 от село Горно нанадолнище, и кредит А, даден на човек на средна възраст от областен град, например.

Поздрави.

4. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Здравейте!
    Данни за кредитополучателите има и то доста. Ако нещо конкретно мислите, че може да се добави какво да е?
    Второто предложение, доколкото разбирам е да има филтър по демографските данни на кредитополучателите - възраст, местоживеене и т.н?

5. Valakas

Valakas Финансов стажант

Регистриран:
    1 Авг 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    0
    Здравейте!
    Идеята ми е информацията за кредитополучателите да е по-стандартизирана, защото сега за някои липсва нас. място примерно, за други дали работят, дали не, за трети е на латиница с малки букви, за четвърти е нещо друго. Просто да си уеднаквят начина на попълване на информация в системата. Колкото за филтъра, да, ще е удобно да търсиш кредити на хора по твой критерий. Например човек на средна възраст от областен град, работещ и тн. А не да трябва да отварям доста кредите, докато намеря точно такъв, какъвто искам.

Поздрави!

6. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Разбрах каква е идеята:
    1. Унифициране и стандартизиране на данните за кредитополучателите и качественото им попълване.
    2. Възможност за филтриране по данните за кредитополучателите.
    Ще им я кажа.

Valakas likes this.
  7. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Статията “Кой наистина стои зад iuvo?” предизвика сериозен интерес сред инвеститорите. По-важното е, че предизвика правилна реакция от страна на платформата. Собствениците и екипа възприеха критиките в нея, като възможност за подобрение. Поканиха ме на среща в офиса им, на която да обсъдим най-желаните от инвеститорите промени в P2P платформата. Накратко ще споделя впечатленията си от посещението, какво ми хареса, какво не ми хареса, обсъжданите теми и какво можем да очакваме от iuvo в близко бъдеще.

https://www.vivainvest.eu/na-gosti-v-ofisa-na-iuvo/

JOJOBG and peio_p like this.
  8. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Gigibin and JOJOBG like this.
  9. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Обещах да споделя личната си инвестиционна стратегия в Mintos, тъй като смятам, че ще е полезна и подходяща за голяма част от инвеститорите #P2P платформата. Тя е напълно автоматична и дава много добра доходност, над 12%, при по-ниско ниво на риск от готовите автоматични стратегии. Подробно описание на всички параметри на личната ми автоматична инвестиционна стратегия в Mintos. Надявам се да ви е полезна.
    https://www.vivainvest.eu/investicionna-strategija-v-mintos/

mdaskalov, Gigibin and JOJOBG like this.
  10. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Направих едно ревю на PeerBerry - нова платформа за P2P инвестиране, предлагаща над 12% средна годишна доходност. Платформата е на по-малко от година, но се развива изключително бързо. Собственост е на Aventus Group, които имат над 9 години опит в потребителското кредитиране. Сайта на PeerBerry е функционален, с отличен дизайн. Изглежда съвременно и е удобен за работа.

Ако ви е интересно можете да прочете цялото ревю на https://www.vivainvest.eu/peerberry-lesna-dohodnost/

JOJOBG and Gigibin like this.
  11. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    На 28.10.2018 от 15:20 часа на Експо "Моите пари" ще има презентация на тема „Възможности за P2P инвестиране“, a след това от 16:00 часа и панелна дискусия. Ще се радвам да се видим там с някои от вас. Благодаря на екипа на "Моите пари" за предоставената възможност. Регистрацията за Експо "Моите пари" е безплатна - https://expo.moitepari.bg/registration/

Gigibin likes this.
  12. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Ето нещо малко по-различно, интересно и доходно, но и доста по-рисково! Добавих нова платформа в списъка с #P2P платформите - Grupeer. Интересното при нея е, че предлага много добра доходност от 14% и възможност за инвестиция в бизнес заеми и имотни проекти от 9 държави, сред които Германия, Норвегия, Полша и Русия. Всички заеми са обезпечени и са с гаранция за обратно изкупуване. Платформата работи от 18 и има над 3500 инвеститора. Използвам я от 6 месеца и съм доволен от резултатите - 14.40% доходност и нито един проблемен заем. Планирам скоро да направя подробно ревю.
    Може да видите основните й данни на https://www.vivainvest.eu/p2p-platformi/

Gigibin likes this.
  13. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Честит рожден ден на Peerberry!
    Измина 1 година от започването на работа на P2P платформата. Затова време успя да се развие много успешно, като вече има над 3000 инвеститора, на които носи средна доходност от около 12%.

Може да прочете повече на https://www.vivainvest.eu/peerberry-stana-na-1-godina/

JOJOBG likes this.
  14. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    JOJOBG likes this.
  15. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Плановете на Mintos са доста амбициозни. Не само се разширяват географски на нови пазари, но и навлизат агресивно в бизнеса с платежни услуги, където ще се конкурират с Paysera и TransferWise. С ново финансиране от още $5 милиона и почти 90,000 потребителя имат шансове за сериозен успех. Посоката на развитие е очевидна - поне за мен [​IMG];)

https://www.vivainvest.eu/mintos-iban-i-debitna-karta/

JOJOBG likes this.
  16. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    @Stoycho Nedev, интересно е, че оценяваш риска на инвестициите в Клиър на 9 от 10, тоест платформата според теб е изключително високорискова. Аргументите ти са разумни - без гаранция за обратно изкупуване, теоретично висок кредитен и лихвен риск, единствен оригинатор, опериращ на малък локален пазар. Разбирам гледната ти точка и защо би сложил толкова висока оценка на риска предвид аргументацията, но все пак си мисля, че инвестиция в iuvo например, чийто риск оценяваш на 6 от 10, би показала значително по-висока волатилност при един дългосрочен хоризонт, ако приемем волатилността за сравнително обективна оценка на риска. Ще чакаме ревюто на Клиър, тъй като ми е интересно да чуя в детайли какво ти е мнението за тях. :)

Last edited: 18 Ное 2018
    Stoycho Nedev and cvetanovv like this.
  17. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Основната причина за високия риск е възможността неопитните потребители да се нотоварят с кредити и много малкия брой инвеститори - т.е. неясните възможности за изход при пресъхване на ликвидността.

Независимо, че клиентите на Klear (общо всички класове А - D) са като клас А и В на iuvo, то понециалната волатилност за инвеститора на iuvo е само над нулата, докато при Klear може да е и под нулата.

Основния риск при iuvo е фалит на оригинаторите, които обаче са доказани за много дълъг период фирми с отлични финансови резулатати. Това е много стабилен гръб какъвто Klear за съжаление няма.

Още не съм направил детайлно ревю на Klear, но подготвих една статия за посещението си при тях и за мнението ми по някои въпроси, свързани с тях. Ето я https://www.vivainvest.eu/na-gosti-v-ofisa-na-klear/

Santa and JOJOBG like this.
  18. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    Нямам голямо доверие в модела с гаранцията на iuvo. С тези бързи кредити по време на рецесия става олелия. Оригинаторите в iuvo трябва да разполагат с внушителен ликвиден буфер, за да покрият огромното количество лоши кредити в едни такива времена. В момента трябва да наливат голяма част от парите си в буфера, а не ги използват за оперативни разходи или за дивиденти. Искрено се надявам съвестно да го правят, за да може да продължат да предлагат обратно изкупуване.

Дори и с гаранцията на iuvo обаче, очаквам волатилността при Клиър да е по-ниска. Доходността при iuvo е да кажем средно 9.2% в момента и спекулативно 1-2% при рецесия. При Клиър е примерно 6% сега и едва ли ще падне под 3-4% по време на рецесия. От тази гледна точка качеството на кредитополучателите на Клиър за мен е достатъчна гаранция, че доходността ми ще е над нулата, каквото и да се случи.

Все пак да не забравяме, че говорим за компании, които съществуват от съвсем скоро и не са били свидетели на системни проблеми. Времето най-добре ще покаже и ще отсее по-добрите платформи, които и да са те.

19. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Не съм съвсем съгласен. Оригинаторите на iuvo работят от 2004 и са преживели най-голямата криза в съвременната ни история. Не знам от къде вземаш данните за доходността по време на рецесия, но реални такива има за много малко платформи и нито една от тях не може да се приеме за сравнима с iuvo и Klear.

Освен това кризите не настъпват за една нощ. Кризата на пазара на потребителски кредити е изместена с около 3-4 спрямо тази на фондовия пазар. Пазара удари дъното в началото на 2009, а пика на фалита по кредитите беше в края на 2012 и началото на 2013. Говорих малко на презентацията си на Моите пари по тази тема. Ако искаш виж видеото.

Има риск извън сценария криза. Много важно също е, че кредитите на Klear са много дългосрочни - минимум 1, но реално над 80% са от 3-5 години. При криза ликвидността изчезва и ако искаш да излезеш от инвестиция може да се наложи да чакаш и до падежа. А всеки допълнителен ден е риск. Това е проста статистика. Да не говорим колко лесно е да изчезне ликвидността при толкова малък брой инвеститори. В това отношение iuvo има значителни предимства.

Сериозен риск при Klear е лихвения риск. Да отпускаш 5 годишен кредит с фиксиран лихвен процент при 0% референтен лихвен процент си е сериозен риск, че при повишаване на лихвите, което е неизбежно и вече започва, този кредит няма да е много желан (продаваем) и много изгоден (новите кредити ще са с по-голям лихвен процент). Това е проблем и затова, аз предпочитам краткосрочните кредити. Обичам да съм близо до изхода, ако стане пожар ;) В iuvo не инвестирам в кредити по-дълги от 15 седмици с идеята, че дори кредитите да не се обслужва от момента, в който спра авто инвестирането до момента на падеж или обратно изкупуване на всички кредити ще има не повече от 6 месеца. Изглежда ми разумен срок, в който да не разчитам на вторичния пазар, на който ликвидността може да изчезне.

А това "качеството на кредитополучателите на Клиър за мен е достатъчна гаранция, че доходността ми ще е над нулата, каквото и да се случи." просто не е вярно. Качеството на кредитополучателите е предпоставка за по-малък брой фалити, но в никакъв случай не е гаранция. Както няма гаранция и че самата платформа ще преживее кризата, особено предвид липсата на финансов гръб.

Аз също инвестирам в Klear и много харесвам платформата. Това не значи, че не вижда, макар и да приемам, всичките й недостатъци. Да, клиентите са голямо нейно предимство, но определено те не са единствения рисков фактор на никоя платформа. Много се надявам и двете платформи да оцелеят и да се развият добре. За мен избора е ясен - "И двете, чадо! И двете" ;)

JOJOBG likes this.
  20. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    @Stoycho Nedev гледал ли си ГФО-то на Изито - защото ще видиш доста интересна динамика - няма да вкарвам определения, но разходите по обезценка растат от 21,5 милки на 38,5 милки, да отпуснатите кредити са 127 милиона лева за 2016 и 139 милиона лева за 2017 - както и да го мериш има сериозен ръст в обезценката като % от прихода. Но не е само това - имат спад на консултанти и на офиси, но за сметка имат ръст е 7 милиона на ФРЗ и не е изненада че печалбата им пада в пъти спрямо 2016. С други думи тази динамика не ми говори за голям растеж на пазара на бързи кредити, а точно обратното изключителна конкуренция и с тази обезценка и ФРЗ ме навежда на мисълта и за стандартите по кредитиране. С други думи, ако приемем, че Изито е един от основните оригинатори на събпрайм на IUVO и за теб те са по-слабо рискови именно заради тази гаранция, то ГФО-то на Изито е доста интересно да го прочетеш. И аз като @Santa съм изненадат от по-високия риск към Klear, спрямо IUVO.

Gigibin and JOJOBG like this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice