P2P по света и у нас

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Stoycho Nedev, 22 Авг 2018.

1. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Сметките излизат при обезценка до 35%. Още сме далеч от там. Нормално е да спадне броя на офисите и консултантите след като купиха VivaCredit. Тази консолидация я има при Пощенска банка, след като купи Алфабанк, също и при Сибанк след ОББ. Освен това всъщност важния отчет е на МФГ, които са собствениците на iuvo, EasyCredit, VivaCredit и iCredit. Доста сериозно се развиват и извън България.

Друг важен момент, който пропускаме е, че на iuvo няма само събпрайм кредитополучатели. Кредити им от клас А са същите, като класове А и В на Klear, а клас B са като клас С на Klear по процент фалити. Там просто има много повече видове кредити. Не виждам смисъл да им адвокатствам, защото нямам някакъв интерес от това. Просто споделям някои разсъждения. Аз се опитвам да нямам пристрастия и да съм максимално обективен. Това съвсем не значи, че не мога да сгреша и се радвам, когато с интелигентни хора може да се води разговор с разумни аргументи.

А по отношение на рисковия рейтинг, както съм казал и на сайта е субективно мое мнение, което не е някаква последна инстанция. Имам някаква собствена методология, която мисля да публикувам, за да е ясно как стигам до него. Между другото същия рисков рейтинг като на Klear съм дал и на Protfolio Pro на Bondora, която е доказана платформа с 10 годишна история, печеливша и много бързо растяща. Така, че не мисля, че е толкова лош ;) Идеята му не е просто да оценява платформата, а и да предупреждава начинаещите инвеститори за евентуалната възможност да имат загуби. При Klear с липсата на гаранция, съчетано с много високия среден размер на кредита на 1 кредитополучател (концентрация) за неопитния е доста по-лесно да реализира загуба.

Има платформи, за които изобщо не пиша, макар да ползвам с дребни суми някои от тях. Не го правя, защото смятам, че има рисков рейтинг от 12-15 по скалата от 1-10 ;)

Gigibin and JOJOBG like this.
  2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Процента мина 30, а не виждам защо има сериозен ръст на ФРЗ, след като има як кът на консултанти/офиси.

Иначе разбирам методологията ти :)

JOJOBG likes this.
  3. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Минали са 30% лоши кредити от целия портфейл? По принцип 35% им е заложено, но от къде видя, че е минал 30%?
    А вероятно са решили, че имат нужда от по-малко на брой и по-добре платени "консултанти" и офиси. Не е логично да развиваш финтех компания и да се продължаваш да се развиваш като банка от миналия век ;)
    Вече можеш да кандидатстваш за кредит и през iuvo ;)

JOJOBG likes this.
  4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Обезценка спрямо приходи към 2017, са минали 30%. Ако към ФРЗ влизат като бонус отпуснати кредити, то там най-вероятно се крие ключът.

5. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    А добре. Щом е спрямо приходите не проблем. Превидената обезценка е 35% на върху целия портфейл. Ако там беше 30% ми е малко гранично.

JOJOBG likes this.
  6. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    Както казах в началото, разбирам какво те тревожи при Клиър (описал си го доста добре в блога си) и защо според теб са по-високорискови от iuvo предвид теглото, което даваш на различните фактори при оценката на риска. А и рискът сам по себе си е нещо субективно и подлежащо на тълкувание. Радвам се, че се получи добра дискусия по темата.

Щом има платформи с оценка на риска 15 от 10, значи 9 от 10 не е толкова лош резултат. :)

7. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Определено добре се получи. А от едната платформа с риск 15 от 10 се свързаха с мен и ми предложиха в пъти по-добри условия от Mintos да ги промотирам на блога си ;) Очевидно е, че ще трябва да преосмисля оценката на риска им поне на 20 от 10. ;)

8. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Да не забравяме, че днес е празник на всички банкери! Честито и от Revolut! Подаряват ви безплатна карта!
    https://www.vivainvest.eu/revolut-bezplatna-karta
    И не мога да се удържа да не се похваля, че от вчера съм Revolut Ambassador, май само тук още не съм се похвалил :)

Vadim Vladimirov, Gigibin and JOJOBG like this.
  9. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    От този месец започвам да правя кратък преглед на най-важните събития за инвестициите и P2P платформите през изминалия месец. Надявам се да е полезно за онези, които инвестират в такива или планират да го направят. Ще се радвам да споделите дали ви харесва и дали да се превърне в месечна традиция, както и мнения по съдържанието, което да включва. Ето и първия за месец ноември.
    https://www.vivainvest.eu/mesechen-p2p-pregled-noemvri/

Vadim Vladimirov, JOJOBG and Brego like this.
  10. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Ето нещо доста по-различно от обичайните #P2P платформи. Специално за дългосрочните инвеститори в имоти, които нямат капитал да си купят няколко имота, които да отдават под наем. Или пък имат, но търсят допълнителна диверсификация. ReInvest24 позволява да инвестирате в недвижими имоти и да получавате доходи от наем, като може до го правите и с малки суми - от 100 евро. Ето първите ми впечатления от тази нова инвестиционна платформа. Предполагам, че ще ви е интересно.

https://www.vivainvest.eu/reinvest24-investirane-v-nedvizhimi-imoti-i-dohod-ot-naem/

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice