Reinvest24

Дискусия в 'P2P Lending' започната от sasolazarov, 7 Юли 2019.

1. sasolazarov

sasolazarov Финансов стажант

Регистриран:
    15 Май 2019
    Постове:
    8
    Лайкове:
    0
    Здравейте,

Открих платформата Reinvest24, благодарение на @Stoycho Nedev и неговия онлайн блог. Идеята много ми хареса, но имам няколко въпросителни относно обезпечението на инвеститорите. Има ли някой който е инвестирал в тази платформа? Теглил ли е пари от нея вече? Мислите ли, че подобна идея има място и пазар и в България?

Линк към статията ако админите нямат нищо против: https://www.vivainvest.eu/reinvest24-investirane-v-nedvizhimi-imoti-i-dohod-ot-naem/

2. mr. smart saving

mr. smart saving Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    Не знам нито от тази нито от която и да е друга подобна платформа някой да е теглил пари, само се тиражират разни проценти виртуална доходност която се реинвестира и това е...

3. Вальо

Вальо Финансов стажант

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    21
    Аз от Юво и Минтос съм теглил пари. От Минтос са ми идвали дори и на деня, от Юво за два дни.

4. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    Теглил си инвестираната от теб сума или сумата плюс някаква доходност?

5. sasolazarov

sasolazarov Финансов стажант

Регистриран:
    15 Май 2019
    Постове:
    8
    Лайкове:
    0
    А от клеар някой?

6. nomorewords

nomorewords Финансов стажант

Регистриран:
    10 Юни 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Тези 14% които се виждат в скрийншота на статията, до колкото разбирам са ROI от наемите + увеличението в оценката на стойността на имота. Бе то това хубаво ама предполагам не се продават на година две имотите (изглежда ми доста малък период де, не знам дали е така). Има ли идея какъв е ROI от наемите само?

И ми е малко странно с тази 2% такса. Вземи сложи 10,000€ и дай 200€ в такси. Това не съм сигурен как са го калкулирали в доходността, според мен малко по-надълбоко трябва да се провери.

Но като цяло ми изглежда доста интересна идеята за p2p купуване на имоти отдаване под наем и т.н. Но всичко зависи от това какви мерки ще предприемат държавите спрямо закупуването на имоти за инвестиция в следващите години.

7. nomorewords

nomorewords Финансов стажант

Регистриран:
    10 Юни 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Мисля че доста хора тука са теглили от там успешно. До колкото съм чел в другата тема за практическия експеримент, даже и вторичния пазар е бързичък. Прочети тази друга тема, мисля че някъде по средата имаше точно въпроси за теглене покрай това за плащането данък печалба.

8. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    125
    Лайкове:
    100
    В Клиър няма никакви проблеми с тегленето. Ликвидността също не е лоша.

9. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    Любопитно ми е, какво ще стане ако някоя платформа "гръмне" и потребителите на останалите започнат масово да шортват...?

10. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    125
    Лайкове:
    100
    Според мен нищо фатално няма да се случи.

При P2P не може да се шортва, защото трябва да притежаваш актива, който искаш да продадеш.

При инвеститорска паника купувачите на дялове от кредити ще са значително по-малко от продавачите. Последните може да решат да продават с отстъпка, за да се отърват от инвестицията си максимално бързо, от което ще спечелят опортюнистичните купувачи. Хората, които просто си държат кредитите до падеж, не би трябвало да усетят нищо. Оригинаторите ще видят спад в продажбите на кредитите си в P2P платформи, което ще забави темпото на дейността им в известна степен. Едва ли ще се оттеглят от платформите обаче. Самите платформи не би трябвало да имат проблем с ликвидността, защото реално само преразпределят парите на купувачите на кредити към тези на продавачите, за разлика от банките, където паниките имат значителни последици.

mr. smart saving likes this.
  11. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    Благодаря ти, много интересно мнение! А колко ли купувачи-опортюнисти би имало при една инвеститорска паника и масови продажби?

12. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    125
    Лайкове:
    100
    Моля. Всичко това са само догадки и е трудно да се говори с конкретни числа, когато става въпрос за бъдещето. Количеството купувачи ще зависи от сериозността на паниката. Голяма част от потенциалните купувачи и те биха продали инвестициите си при наличие на достатъчно сериозни проблеми в P2P индустрията, така че е трудно да се каже каква част от тях ще минат на страната на продавачите при една хипотетична паника.

13. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    Каквито и да са числата, чувал съм че когато предлагането надвишава търсенето, цената пада...

14. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    2
    Така е, но запознат ли си точно как действа платформата на Клиър например? Т.е. участваш ли?
    Според мен, издънка може да стане не от "паника" на инвеститорите, а от общо сговнясване на икономическите условия и трудности при изплащане на кредитите..., световна криза с други думи. Тогава ще го отнесат и всякакви други финансови пазари, и P2P ще е част от общата картина.

15. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    И ти си прав, но едното ти предположение не изключва другите, а може да е вследствие на тях. Например: влошени икономически условия (на глобално или регионално ниво) могат да доведат до трудности при плащане на кредитите и забавянето им -> фалит на някоя платформа в затрудненият регион -> инвеститорска паника.

16. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    125
    Лайкове:
    100
    Ако позволите да се включа в разговора, Клиър са доста различни от останалите платформи в континентална Европа. Уникални са с това, че кредитират висок клас клиенти. В този сегмент печалбите са по-ниски, но и рискът е по-нисък. Според мен специално при Клиър по време на криза 12-месечната пълзяща доходност на стандартно портфолио няма да стане отрицателна, тоест инвеститорите няма да загубят пари от капитала, който са внесли в платформата, стига да не се втурват да продават с отстъпка в пристъп на паника. При инвестициите няма нищо гарантирано, но Клиър трудно биха фалирали. Освен че рискът е по-нисък заради естеството на кредитополучателите, платформата не предлага гаранция за обратно изкупуване, което допълнително намаля риска да фалират в случай на повишен процент лоши кредити.

17. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Одитор

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    109
    Лайкове:
    38
    А и до колкото разбирам клеар имат skin in the game, проучват внимателно на кого си дават парите.

18. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    29
    Лайкове:
    4
    Клиър може да са много стабилни и да си проучват внимателно кредитополучателите, нищо против нямам тях и респект за това което правят. Въпроса е как биха реагирали инвеститорите в P2P ако някоя друга платформа (в нашия или в друг регион) обяви несъстоятелност поради настъпване на обстоятелствата които обсъждахме?
    Ще спят ли спокойно с мисълта, че "тва у нас няма как да стане защото нашите кредитополучатели са внимателно проучени" или ще хукнат към изхода?

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice